Вербна неділя 2018: дата свята, що можна і не можна  робити в цей день

Вербна неділя  традиційно відзначається за тиждень до Великодня, це свято вважається одним з найбільш шанованих церковних свят. Інша назва цього дня – Вхід Господній в Єрусалим. Коли  святкують Вербну неділю та що можна і не можна робити в цей день.

З Вербноі неділі починається останній Страсний тиждень посту, що передує Великодню. Оскільки Великдень у 2018 році випадає на 8 квітня, то Вербну неділю в 2018 році ми святкуємо 1 квітня.

      Вербна неділя  – що можна робити в цей день

Цього дня в церкві під час всеношної служби святяться гілочки верби, за якими потрібно напередодні сходити в ліс до  сходу сонця. Потім їх приносять в дім і ставлять біля ікони. За церковною традицією, вони мають простояти весь рік, охороняючи родину від нещасть. У народі вважали, що освячена верба має чудотворну цілющу силу, здатну позбавити людей і тварин від хвороб, порчі, а оселю – від пожеж і повеней.

     Чому саме верба? Слов’яни обрали для  себе символічне дерево вербу, пагони якої розпускаються одними з перших і починають цвісти і зеленіти до цього дня. Таким чином, у слов’ян свято Входу Господнього в Єрусалим отримало назву Вербна неділя. А ось Вербну неділю католики називають Пальмовою.

Вже прийнято, що перед вербною неділею, без обговорень, прибирають домівку. Це не просто прибирання перед святами, але й давній звичай. Вважалося, що освячену вербу можна приносити тільки в чистий будинок. Така повага до верби у наших предків походить ще з далеких дохристиянських часів, коли з першими «котиками», що розпустилися, слов’яни зустрічали прихід весни.

Крім того, вперше навесні виганяти худобу на пасовисько варто саме свяченою вербою “щоб нечисть не чіплялася до тварин”, а під час граду гілля свяченої верби, якщо його викинути, навіть можуть негоду зупинити.

Згідно з віруваннями, свячену вербу ні в якому разі не можна викидати чи топтати ногами. Це вважають великим гріхом. Вербові галузки зберігають цілий рік, до наступного свята. Навіть якщо верба осипається, її варто зібрати та відкласти до наступної весни. Торішню вербу треба принести до церкви у Великий четвер, бо того дня спалюють усі важливі церковні речі, зокрема старі ікони. Попіл висипають у тому місці, де ніхто не ходить.

У Вербну неділю здавна збереглася традиція. Не я б’ю, верба б’є, від нині за тиждень  Великдень!” – саме такі слова лунають в цей день звідусіль. Галузками верби люди легко б’ють одне одного і бажають бути такими ж здоровими, як і те дерево, що першим розцвітає бруньками.Вважається, бажано в оточенні сім’ї.що під час Вербної неділі необхідно перебувати в колі близьких і рідних,

Оскільки це час Великого посту, тому варто утриматися від активних розваг, зловживання алкоголем і розважальних заходів. Їжа на столі повинна бути скромною, без заборонених під час посту продуктів. Виняток становлять риба, рослинна олія та трохи червоного вина.

Забороняється працювати. Не рекомендується навіть виганяти худобу на пасовище, а тим

більше займатися будь-якою фізичною працею.

Не варто забувати, що деякі звичаї позбавлені здорового глузду. Головне в цей день (втім, як і в будь-який інший) – дарувати світові світло і добро, не витрачати сили на негатив, черпати натхнення в собі самому і в навколишньому, уникати злих думок та вчинків.

 Вербна неділя : прикмети

Відсутність заморозків на Вербну неділю передвіщає багатий урожай фруктів.

Сонячна і безвітряна погода у цей особливий день обіцяє тепле літо.

Людина, який з’їсть бруньку освяченої верби, обов’язково матиме успіх у важливій справі.

Уявний заклик коханої  людини у таке світле свято прискорить його прихід у гості.

Сьогодні, для більшості українців, верба є символом життя, наближення одного з найбільших християнських свят – Великодня.

 

                                                                                             Підготувала п. Сушко Андріана

Поділитись
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print

Коментарі

коментарі