ПРО БОРОТЬБУ З НЕЧИСТИМИ ПОМИСЛАМИ

ПРО БОРОТЬБУ З НЕЧИСТИМИ ПОМИСЛАМИ

Чимало з нас страждають від злих помислів. Ці помисли бувають декількох видів: про блудливу нечистоту, про невір’я у Бога, а ще більше про хулу на Бога, Пресвяту Богородицю і святих, на ікони, святі таїнства і все священне.

Святий Димитрій Ростовський про огидні помисли говорить таке: “У помислах цих немає гріха, якщо людина не хоче їх, ненавидить їх і відвертається від них; але якщо хто охоче їх прийме, той смертельно согрішає; согрішає також і той, хто за невіданням і малодушністю думає, що ці помисли походять від нього; бо вони є породження бісівське, до де­мона і потрібно їх відносити, а не до себе. Коли ми ненавидимо і опираємо­ся цим помислам, а вони насильно втручаються в нашу душу, тоді буває нагорода від Бога за терпіння”.

Преподобний Іоан Листвичник говорить, що коли людина відкидає огидні помисли, то не лише не буває у них винувата, але й сподобляється небесної нагороди.

 

Диявол, який навіює ці помисли, намагається завірити людину, що вона сама народжує їх, щоб через це навернути людину до відчаю. Але усі ми повинні знати, що усі ті помисли, яких не бажає душа, — від диявола. У духовній боротьбі трапляється і таке, що короткий час немов би у забутті людина приймає огидні помисли, а потім, опам’ятавшись, відкидає їх. У такому випадку людина повинна звернутися з молитвою до Бога і покая­тись, — і Господь простить.

Огидні помисли підсилюються під час молитви і при звершенні добрих справ. Хто відкидає їх, того вони швидко залишають. Слід звернути увагу на таке явище. Огидні помисли не турбують тих людей, які проводять гріховне життя, живуть у лінощах і недбанні, ніскільки не турбуючись про вічне життя і спасіння душі. Цих людей диявол не турбує і не спокушає, тому що вони і так знаходяться в його владі.

Диявол навіює огидні помисли тим, хто турбується про спасіння своєї душі, хто кається у своїх гріхах, хто любить Бога і розмірковує про вічність, про сенс земного життя, про вічні цінності. І це досить природно. Ап. Павло говорить: “Ті, які хочуть жити благочестиво у Христі, — гнані будуть”.

Св. Єкатерину протягом часу бентежили огидні і гидкі помисли. Коли ж з’явився їй Господь і відігнав бісів, вона звернулась до Нього з такою мо­литвою: “Де ж був Ти до цього, о найсолодший мій Ісусе?” На це Господь сказав їй: “Я був у твоєму серці”. Вона здивовано спитала: “Як могло це бути, якщо моє серце було сповнене огидними помислами?”. Господь відповів їй: “Тому знай, що Я був у твоєму серці, бо ти не проявила любові до огидних помислів, але намагалась позбавитись них і страждала, і цим приготувала Мені місце у своєму серці”.

З усього цього кожний із нас повинен зробити для себе висновок, що огидні помисли, які виникають у душі, навіюються дияволом. Вони самі по собі є гріхом, бо ми боремося з ними.

Тому нам треба відкидати усе богохульне і нечисте, що народжується у душі, і будемо мати за це нагороду у Господа.

З проповідей патріарха Філарета

Поділитись
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print

Коментарі

коментарі

Коментарі

Залишіть коментар