Хвороби та гріхи

Хвороби… Як часто вони нам докучають! І, здається, живемо, нікому зла не робимо, та наша бідна плоть чомусь знемагає від тих чи інших хвороб. Таке питання турбує, напевно, кожну людину. Та мало хто задумується, що ці хвороби, які мучать нас, у більшості випадків, являються наслідком наших гріхів. Чому саме так відбувається і як не допускати цього, постараюсь пояснити.

Людина є створінням Божим, вона має фізичне тіло та нематеріальну душу, яка управляє цим фізичним тілом. Тіло створене із тієї матерії, що й наша Земля, із тих самих хімічних елементів. І кожен прекрасно розуміє, що це тіло є смертним. Воно розтліває і перетворюється в ті ж хімічні елементи, із яких складається земля. А наша душа є безсмертною, живою і сотворена вона Богом, щоб оживляти наше смертне тіло і керувати ним.

Святе Письмо про створення людини говорить нам: «І сотворив Господь Бог людину з пороху земного, і вдихнув у лице її дихання життя, і стала людина душею живою» (Бут. 2. 7). Ця цитата Священного Писання показує нам, як відбувалося створення людини. І, звернімо увагу на слова: «і вдихнув у лице її дихання життя», і якраз це дихання життя є Дихання або Дух Бога Живого. Саме цим людина, як творіння, відрізняється від всіх інших творінь Божих, бо в ній присутнє Дихання та Дух Божий.

Людина була створена для вічного життя, щоб разом зі своїм тілом перебувати у вічному блаженстві, у спілкуванні з Богом, у Раю. Але гріх, який вчинили перші люди, тобто Адам і Єва, приніс кардинальні зміни в їхнє життя, а через них – і в життя усього людства. Гріх зробив тіло смертним, тлінним та підвладним різним хворобам. Адаму і Єві була дана заповідь не їсти плоду із дерева «пізнання добра і зла», але вони переступили через заповідь Божу і, цим самим, зробили гріх перед Творцем: «Але з дерева знання добра і зла не їж від нього, бо в день їди твоєї від нього ти напевно помреш!» (Бут. 2. 17). Ось, саме таким чином, гріх, а за ним – смерть та хвороби, увійшли в наше життя.

Спостерігаючи цю картину, починаємо усвідомлювати, що, у більшості випадків, наші хвороби та страждання дуже тісно пов’язані із гріхом. Хоча буває так, що хвороба є випробуванням Божим або Його попущенням. Та гріх або гріховний спосіб життя – це є безпосередній стан душі, а душа, як вище було сказано, оживляє наше тіло. З цього робимо висновок: душа грішна не може нормально оживотворяти наше тіло. Ми часто чуємо неправильний вислів: «в здоровому тілі – здоровий дух», та якраз виходить навпаки, здоровий чистий дух робить здоровим тіло. Тіла Адама і Єви в Раю були здоровими, але гріх, тобто нездоровий стан душі, зробив їхні тіла хворими та смертними.

Я часто собі задаю питання, чи очищення нашої душі від гріхів допоможе досягнути безсмертя? Але, спираючись на вчення Святих Отців, можу сказати лише одне, що очищення душі від гріхів допоможе нам в очищенні нашого тіла від хвороб.

Візьмемо за приклад Євангельську розповідь про розслабленого. Коли Христос зціляв його, то промовив: «ось ти одужав; не гріши більше, щоб з тобою не трапилось чогось гіршого» (Ін. 5. 14). Це свідчить про те, що тяжка хвороба, яка скувала цього розслабленого чоловіка на 38 років, була йому покаранням за якийсь певний гріх. У чому полягали його гріхи Євангеліє нам не розповідає і, цим самим, Євангеліст Іоанн Богослов дає зрозуміти, що подібна біда може спіткати кожного з нас за будь-які наші гріхи, які ми чинимо перед лицем Божим.

Гріх – це отрута, яка діє в нашій душі, а через неї – і в нашому тілі, руйнуючи його. Про це свідчить і Священне Писання, й історія, і щоденний досвід кожної людини. Пророк Давид говорить: «багато хвороб у грішника» (Пс. 31. 10). А в іншому псалмі: «нема спокою в костях моїх від лиця гріхів моїх» (Пс. 37. 4). Від наших гріхів походять і всі наші нещастя. І коли Христос зціляв цього розслабленого, то, перш за все, душа цього чоловіка рвалася до очищення, тому після зцілення Христос сказав до нього: «не гріши більше, щоб не трапилося з тобою чогось гіршого» (Ін. 5. 14).

А, між іншим, які тільки радощі та насолоди обіцяє нам гріх: «зійду на небо, і вище зірок небесних, і поставлю престіл свій, і буду подібним до Всевишнього», – мріяв найвищий ангел Денниця (диявол). І ось результат його мрій: «нині зійдеш до пекла» – говорить Господь. В іншому місці зустрічаємо те, як диявол говорить до перших людей: «будете як Боги» – а вони, послухавши батька брехні, замість того, щоб стати Богами, перетворилися у смертних істот.

А ось ще одна Євангельська оповідь, яка розповідає нам про одного багатого чоловіка, який говорив сам собі: «Оце я зроблю, порозвалюю клуні свої, і просторіші поставлю, і позбираю туди пашню свою всю та свій достаток. І скажу я душі своїй: Душе, маєш багато добра, на багато років складеного. Спочивай, їж та пий, і веселися!» (Лк.12. 18-19). І він їв і не наїдався, пив і не напивався; зібрав чимало багатства, та хотів ще більше; задоволення в нього не було і щастя також. І Господь промовив до нього: «Нерозумний, ночі цієї ось душу твою зажадають від тебе, і кому позостанеться те, що ти був наготовив?…» (Лк.12. 20). Не будьмо безумними як цей чоловік, збираймо собі скарби краще на небесах, «де злодій не підкопує, і тля не точить» (Лк. 12. 33).

Кажуть, що за гроші можна купити все, та чи це насправді так? За гроші можна купити багато чого, але неможливо купити головного – щастя, здоров’я та душевного спокою. І реальний приклад тому, що по світі є чимало заможних людей, які хворіють навіть невиліковними хворобами. І більшість з них не страждали б від цих хвороб, якби своє життя віддавали у владу духовним багатствам. Бо багато людей заможних страждають і, навіть, рано помирають, тому що ці багатства починають володіти ними.

Ми щойно вели мову про сріблолюбців, а щодо черевоугодників, картина майже та ж сама. Черевоугодники у їжі бачать головну і найбільшу насолоду. Ми бачимо до чого призводить черевоугодництво: до різного виду хвороб, від ожиріння до хвороби серця та всього організму. Сюди можна віднести також і алкоголіків, які зловживають спиртними напоями, і в результаті їхнього способу життя все закінчується або ліжком у лікарні, або смертю.

Знову ж таки, наслідком гріха блуду, тобто содомського гріха, є такі хвороби, про які навіть соромно говорити. Людям, які говорять неправду, всі інші відмовляються вірити, коли вони починають говорити правду. Гордий хоче бути вищим від усіх, та його всі зневажають і засуджують. Премудрий Соломон говорить: «Хто копає яму на ближніх, той впаде в неї» (Притч. 26. 27). Тобто, хто чим грішить, той тим і карається.

Але Господь милостивий, і Він постійно дає людині можливість знайти вихід із безвихідної ситуації. Господь приймає покаяння найбільшого грішника і дає йому можливість виправити своє життя. Отож, щире покаяння, постійна молитва, тверда віра, причастя Христових тайн допоможе звільнити душу від гріхів, а тіло – від хвороб. Та пам’ятаймо, що гріха потрібно боятися понад усе в житті, бо диявол ніколи не спить і старається спокусити людину, щоб привести її таким чином у вічний вогонь, у загибель. Господь не тільки у будь-якому місці присутній Своєю благодаттю і любов’ю, але й Своїм правосуддям. Святий Нифонт говорить: «Як золото, що розпалюється вогнем, очищається від іржі, так і людина, що терпить хвороби, очищається від своїх гріхів».

Пам’ятаймо, також, слова Божі: «тільки рід праведних благословляється і нащадки їхні будуть жити на землі, а беззаконні будуть знищені (Пс. 36. 20, 28-29).

                                                                                                            Священик Ігор Волянюк

                                                                                                                     магістр богослов’я

Поділитись
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print

Коментарі

коментарі