Антипасха. Провідна неділя. Неділя ап. Фоми

Слово артос перекладається з грецької як «квасний хліб» і в продовженні всієї Світлої седмиці займає в храмі саме видне місце, разом з іконою Воскресіння Господнього і, на закінчення великодніх урочистостей, роздається віруючим.

Вживання артоса починається з самого початку християнства. У сороковий день по Воскресінні Господь Ісус Христос вознісся на небо. Учні та послідовники Христові знаходили розраду в молитовних спогадах про Господа, вони пригадували кожне Його слово, кожен крок і кожну дію. Коли сходилися на спільну молитву, вони, згадуючи Таємну Вечерю, причащалися Тіла і Крові Христових. Готуючи звичайну трапезу, вони перше місце за столом залишали невидимо присутньому Господу і клали на це місце хліб.

Наслідуючи апостолам, перші пастирі Церкви встановили в свято Воскресіння Христового вважати в храмі хліб, як у видимий вираз того, що потерпілий за нас Спаситель зробився для нас істинним хлібом життя.

На артосі зображено хрест, на якому видно тільки терновий вінець, але немає Розп’ятого – як знамення перемоги Христової над смертю, або зображення Воскресіння Христового.

З артосом з’єднується і стародавнє церковний переказ, що апостоли залишали за столом частину хліба частку Пречистої Матері Господа в нагадування постійного спілкування з Нею і після трапези благоговійно ділили цю частину між собою.

Освячується артос особливою молитвою, окропленням святою водою і кадінням в перший день Святої Пасхи на Літургії після заамвонної молитви. Артос покладається на солею, проти Царських Воріт, на уготованном столі або аналої. Після освячення артоса аналой з артосом ставлять на солеї перед образом Спасителя, де артос лежить протягом всієї Святої седмиці. Його зберігають у храмі всю Світлу седмицю на аналої перед іконостасом. У неділю Світлої седмиці по заамвонній читається молитва на роздроблення артоса, артос роздробляєтся і на Літургії при цілування Хреста роздається народу як святиня.

Частинки артоса, отриманий в храмі, благоговійно зберігаються віруючими, як духовне лікарство від хвороб і немочі.

Артос вживається в особливих випадках, наприклад, у хворобі, і завжди зі словами «Христос Воскрес!» «Воістину Воскрес!».

Поділитись
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print

Коментарі

коментарі