7 грудня – день пам’яті святої великомучениці Катерини

                                    Величаємо тебе, страстотерпице Христова Катерино,

    і шануємо чесні страждання твої, їх же за Христа перетерпіла єси.

 

Вона була дочкою правителя Олександрії Єгипетською Конста під час правління імператора Максимина (305-313). Живучи в столиці – центрі еллінської науки, Катерина, що мала рідкісну красу і розум, отримала блискучу освіту, вивчивши твори кращих античних філософів і учених. Юнаки з найіменитіших сімейств імперії шукали руки прекрасної Катерини, але жоден з них не став її обранцем. Вона оголосила батькам, що згодна вийти заміж лише за того, хто перевершить її у знатності, багатстві, красі і мудрості.

Мати Катерини, таємна християнка, повела її за порадою до свого духовного батька, святого старця, що творив молитовний подвиг в самоті в печері недалеко від міста. Вислухавши Катерину, старець сказав, що він знає Юнака, Який перевершує її у всьому, бо “краса Його світлішасонячного сяйва, мудрість Його управляє усім створінням, багатство Його розливається по всьому світу, але це не зменшує його, а множить, висота роду Його – невимовна”. Образ Небесного Жениха народив в душі святої діви гаряче бажання побачити Його. Істина, до якої рвалася її душа, відкрилася їй. На прощання старець вручив Катерині ікону Божої Матері з маленьким Ісусом на руках і велів з вірою молитися Цариці Небесній – Матері Небесного Жениха про дарування бачення Її Сина.

Катерина молилася всю ніч і удостоїлася бачити Пресвяту Діву, Яка просила Свого Божественного Сина подивитися на уклінну перед Ними Катерину. Але Немовля відвертало Своє лице від неї, кажучи, що Він не може дивитися на неї, тому що вона потворна, худорідна, убога і божевільна, як і всяка людина, не обмита водами святого Хрещення. У глибокій печалі Катерина знову пішла до старця. Він з любов’ю прийняв її, наставив у вірі Христовій, заповідав зберігати чистоту і цнотливість і невпинно молитися, і вчинив над нею таїнство святого Хрещення. І знову святій Катерині було видіння Пресвятої Богородиці з Немовлям. Тепер Господь ласкаво дивився на неї і дав їй перстень, обручивши її Собі. Коли видіння закінчилося і свята пробудилася від сну, на руці її світилася обручка – чудовий дар Небесного Жениха.

В цей час в Олександрію на язичницьке свято прибув сам імператор Максимин. З цієї нагоди свято було особливо пишним і багатолюдним. Крики жертовних тварин, дим і сморід жертовників, що палали невпинно, гомін натовпу на іподромах наповнювали Олександрію. Приносилися і людські жертви – на смерть у вогні прирікали сповідників Христа, що не відступили від Нього під тортурами.

Свята любов до мучеників – християн і сердечне бажання полегшити їх долю спонукали Катерину піти до головного жерця і владики імперії, імператора-гонителя Максимина. Назвавши себе, свята сповідувала свою віру в Єдиного Істинного Бога і мудро викрила помилки язичників. Краса дівчини полонила правителя. Щоб переконати її і показати урочистість язичницької мудрості, імператор повелів скликати 50 учених чоловіків імперії, але свята взяла верх над мудрецями, так що вони самі увірували в Христа. Свята Катерина осяяла мучеників хресним знаменням, і вони мужньо прийняли смерть за Христа і були спалені по велінню       імператора.
Максимин не сподіваючись більше переконувати святу, спробував спокусити її обіцянкою багатства і слави. Отримавши гнівну відмову, імператор наказав піддати святу жорстоким мукам, а потім кинути в темницю. Імператриця Августа, яка багато чула про святу Катерину, побажала бачити її. Умовивши воєводу Порфирія із загоном воїнів, які супроводжували її, Августа прийшла в темницю. Імператриця була вражена силою духу святої Катерини, обличчя якої сяяло Божественною благодаттю. Свята мучениця розкрила, тим, що прийшли до неї, християнське вчення, і вони, увірувавши, звернулися до Христа.
Наступного дня мученицю знову привели на судилище, де під загрозою колесування запропонували їй відректися від християнської віри і принести жертву богам. Свята непохитно сповідувала Христа і сама підійшла до коліс, але Ангел скрушив знаряддя страти, і вони розлетілися на шматки, перебивши багато язичників. Побачивши це диво, імператриця Августа і царедворець Порфирій з 200 воїнами перед усіма сповідували свою віру в Христа і були обезглавлені. Максимин знову спробував спокусити святу мученицю, запропонувавши їй шлюб, і       знову отримав     відмову.
Свята Катерина твердо сповідувала вірність своєму Небесному Женихові – Христу і з молитвою до Нього сама поклала голову під меч ката. Мощі святої Катерини були перенесені Ангелами на Синайску гору. У VI столітті були віднайдені чесна глава і ліва рука святої мучениці і з почестями перенесені в новозбудований храм Синайского монастиря, побудованого святим імператором Юстиніаном.

Святу Катерину шанують і на Сході, і на Заході. У західній традиції вона вважається покровителькою навчання, в східній же, православній, – захисницею під час вагітності та пологів. На Русі напередодні свята дівчата постили і молилися святій Катерині про вдале заміжжя.

  дияк. Василь Татарин

Поділитись
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print

Коментарі

коментарі