Традиції та обряди святкування  на Старий Новий рік

У народному побуті цей день має назву Василевого дня. Він збігається з першим днем Нового року за старим стилем, тому з ним пов’язано у народному побуті дуже багато звичаїв та прикмет. Одним з головних було “посівання”. Полягало воно в тому, що як тільки розвиднялося, хлопці збиралися гуртом та йшли по хатах з зерном пшениці, жита, ячменю, вівса, гороху. Вони жменями розкидали їх скрізь у приміщеннях, кидали у ще сонних людей зі словами  на щастя на здоров’я  та на Новий рік, щоб родило ще краще , як торік – жито, пшениця  та всяка пашниця…. Дай Боже. Починали спочатку з свого дому, а потім вже йшли до інших.

Перший посівальник на Новий рік звичайно буває й першим “показником” – тим , хто приносить щастя. За народними віруваннями, дівчата щастя не приносять, тому і посівати не повинні ходити. Першого посівальника запрошують сісти на порозі – щоб кури сідали та курчат висиджували. Зерно після посівальника збирали та давали птиці – щоб великі росли.

Колись був звичай сміття від самого святого вечора до Нового року не виносити з хати, щоб з ним не виносити і своєї долі, а виносити його лише вранці нового року, до саду і там підпалювати, а вогонь цей, за переказом, мав чудодійну силу, і ним обкурювали дерева, щоб ліпше родили. Існував такий звичай виходити в сад та (страшити) дерево, яке минулого року не плодоносило.

Господар погрожував сокирою, що зрубає, якщо і цього року дерево не буде родити.

Вважалось, що перший день року мав віще значення тому до всього придивлялися, щоб дізнатись, яким буде наступний рік. В Церкві під час утрені дивились на свічки, як вони горять – якщо зігнулись гачком, то врожай буде багатий, а коли  свічки стоять рівно, ніби порожній колос на стеблі – врожаю не буде. Щастя віщує сніг, що випаде у цей день. А якщо на новий рік тепло – жито добре  родити.

Серед давніх українських звичаїв на Старий Новий рік варто виділити і сватання. Тільки 13 січня ті молоді хлопці, які раніше отримали від коханої дівчини «гарбуза», могли повторити спробу і знову послати в дім дівчини сватів. Свататися на Маланки можна і вперше, адже вважається, що якщо погодитися на шлюб у Щедрий вечір, то і життя молодої пари буде щедрим і радісним.

Вважається, що у цей день не слід вимовляти слово “тринадцять”, а також рахувати дрібні монети. Кажуть, рахунок монет принесе сльози на весь рік. Також багато хто досі вірить, що на Старий Новий рік та у Василів вечір не можна нічого давати в борг, інакше весь рік в боргах проведеш.

Існує і більш дивна прикмета – якщо 14 січня винести сміття, то й щастя з хати винесеш. Забобонні люди вірять, що в перший день Старого Нового Року до хати першим обов’язково повинен увійти чоловік, саме тому посівати ходять тільки хлопці.

                 Народні прикмети на Старий Новий рік

  • Якщо небо ясне і зоряне – буде багатий урожай ягід.
  • Якщо на Святвечір (6 січня) готували Багату кутю, то на Меланки (13 січня), день що передує Василю, або ж Новому року за старим стилем – щедру, яку заправляли смальцем. Саме тому цей вечір і називається Щедрим.
  • Якщо на Василя в цей день туман – до урожаю.
  • Коли 14 січня багато пухнастого інію на деревах, рік буде багатий на мед.
  • Завірюха у Василів вечір віщує великий урожай горіхів.
  • Якщо Василева ніч зоряна, то літо буде ягідним.

                                                                                      Легка Олександра Богданівна

Коментарі

коментарі